Töysä-viikko 5.6.-12.6.2022

Töysä-viikkoa vietetään monin tapahtumin 5.-12.6.2022.

Lataa ohjelma tästä: Töysä-Seura_ry_01062022_Töysä-viikko_2022_jaettava

Su 5.6. klo 13 Jumalanpalvelus ja makasiinimuseon avaus kesään. Töysa-Seura, Töysän NS Naiskuoro, Alavuden seurakunta

Ma 6.6. Töysän syntymapaiva. klo 18 Yhteislaulutilaisuus Töysan nuorisoseuralla. Reijo Nieminen ja Risto Purho

Ti 7.6. Töysän 4H-yhdistys 90 vuotta: koko perheen tapahtuma Sepänniemessä alkaen klo 17. Taikurin esitys, kepparirata, makkaranpaistoa, kakkukahvit. Ongintaa yhteistyössä Töysän Karjalaisten kanssa. Varaa tarvittaessa onki su 5.6. mennessä 050-3764319. Tervetuloa! Järj. Töysän 4H-yhdistys ry, Töysän Karjalaiset ry ja Alavuden Seudun Osuuspankki

To 9.6. klo 18. Perinteinen torstaipyöräily Töysä – Hakojärvi. Järj. Talsijat ja Töysän Raittiusyhdistys

Pe 10.6. klo 17 Kirkonseudun opastus. Anne Hiipakka

”Valtakunnallinen Avoimet Kylät” -päivä

Harrasta Hakojärvellä -päivä – kylätalon ja koulun ympäristössa eri tutustumispisteita: kuntoportaat, sisacurling, musisointia, värikuulapelin ja Kommeli-hankkeen esittelyt. Makkaraa! Järj. Hakojärven kyläyhdistys ry.

Kruunuhäät Toysan nuorisoseuralla. Järj. Töysän Nuorisoseura ry. Hääkulkue ennen sitä klo 19.30 Paloasema – nuorisoseura

Su 12.6. Töysä-päivä & Töysä-Seura 70 vuotta.  Klo 13 Jumalanpalvelus Töysön kirkossa, sankarihaudoilla käynti, jonka jälkeen n. klo 14 Töysä-viikon pääjuhla ja kahvit Töysän nuorisoseuralla. Järj: Toysa-Seura ja Alavuden kaupunki; musiikki Töysän Naiskuoro, Eloisat Juhlapuhujana viestintäneuvos Tauno Äijälä,  Töysä-Seuran historiikki Seppo Harju

Muistamiset: Kotiseutuliitto ja Toysa-Seura

Tohnisen Äijä 2022 julkistaminen

  • julkistaja: Kaupunginjohtaja Liisa Heinämäki
  • luovuttaja: Erkki Vainionpää
  • Uuden Tohnisen Äijän puheenvuoro

Koko viikon Töysä-talolla: Paavo Haapasen puureliefit. Kokoajana Päivi Rajalaakso. Töysä-talolla: valokuvatunnistus.